Łączenia się z serwerem Linux bez grafiki

Jestem pewien, że większość w domu na komputerze używa jako system operacyjny Windows, ale na pewno słyszałi, że na serwerach częściej jest używany Linux. Jest to tańsze, w przeciwieństwie do Windows większośc systemów Unix są darmowe oraz bezpieczniejsze niż zawirusowany Windows. Na nowo zainstalowanej wersji serwera Linux nie ma zadnej grafiki, robimy pierwsze kroki w tym czarnym świecie konsoli.konsola w PuttyDo administrowania serwerem Linux potrzebujesz program zdolny do stworzenia bezpiecznego, szyfrowanego połączenia przez Internet, w ten sposób do kanału komunikacji między użytkownikiem a serwerem nie będzie zdolny nikt sie wtrącić, a wszystkie informacje przesyłane do serwera pozostaną poufne. Uzyskuje się to poprzez wykorzystania sieciowego protokołu SSH (z angielskiego Secure Shell — «bezpieczna powłoka»). Pomoże nam w tym prosty, łatwy, wygodny program Putty, który nie wymaga żadnej instalacji.

Widok graficzny programu  Putty

Putty jest w stanie nie tylko zapewnić bezpieczne połączenie ssh, ale również wykonuje szereg innych połaczen w sieci, ale inne połaczenia dla nas nie są potrzebne. W programie ważne są pola Host Name (or IP address), Port, i jednym okiem trzeba patrzyć na przełącznik Connection Type (typ połączenia), który powinien znajdować się w pozycji SSH. Faktycznie, po uruchomieniu Putty domyślna pozycja typu połączenia jest zawsze SSH.

Gdy juz wynajeliscie serwer (VPS czy dedykowany fizyczny) z systemem  Unix oraz juz otrzymalis cie maila od firmy hostingowej w ktorym jest podany IP adres waszego serwera oraz jest podane hasło dla użytkownika root, no to przystąpimy do podłączenia.

Do pola Host Name (or IP address) wpisujemy adres IP naszego wynajętego serwera, cztery cyfry przez kropke, pole Port musi mieć 22, ponieważ zgodnie z opracowanymi siećoiwymi standardami dla protokołu SSH był wystawiony domyślny wejściowy port komputera 22. Wszystkie wynajmowane serwera Linux w konfiguracji domyślnej moga nie miec zainstalowanych programow, takich jak serwer WWW Apache, czy bazy danych MySQL, aplikacji FTP, ale z pewnością są one wyposażone w SSH, który pozwala bezpiecznie podłączyć sie do serwera na porcie 22.

Kiedy po raz pierwszy połączyć się z serwerem za pośrednictwem określonego portu pojawia się w języku angielskim zawiadomienie bezpieczeństwa Warning - Potential Security Breach. Jeśli podaliście prawidłowy adres IP serwera kliknij "OK" - chcemy pamiętać nasz nowy serwer Putty.

Putty komunikat bezpieczeństwa

Po tym pojawia się przes nami czarna skrzynka, to jest konsola w której musimy podac użytkownika i zalogować się. Login as: wpisujemy root. Password: wpisujemy jego hasło.

Konsola Putty

Zwróćcie uwagę podczas gdy wprowadza sie hasło nie ma żadnych znaków, gwiazdek, nie udasie skopiować hasła z wcześniej wpisanego w notatniku i wstawić go do konsoli, calkowicie ślepe wpisywanie. Bezpieczeństwo wymaga poświęcenia, więc bądź bardzo ostrożny, aby nie wprowadzić haslo ponownie 20 razy. W przypadku błędu podczas logowania na ekranie będzie wyświetlone Access denied i ponownie zostanie poproszone o podanie hasła.

Po pomyślnym nawiązaniu połączenia zobaczysz:

[root@name-of-your-server ~]#

Tutaj name-of-your-server - hostname twojego serwera. Gratulacje, twoje pierwsze kroki w świecie bezpieczeństwa Linux wykonane. Wyjście z serwera- exit

[root@name-of-your-server ~]# exit
HiTechBlog.net 2013-2023